НОВИНИ БIОЕНЕРГЕТИКИ

Перший у світі комерційний завод з утилізації СО2 відкривається в Цюриху 11.08.2017

Уловлювання вуглецю – це необхідний захід для боротьби зі зміною клімату і підтримання температури, вважає швейцарська компанія «Climeworks».

Уже кілька років вони працюють над технологією уловлювання вуглекислого газу (CO2) з повітря і продажем його в сільське господарство або енергетичні галузі для повторного використання. І тепер нарешті компанія приступила до більш серйозних кроків – відкриття першого у світі заводу з прямого уловлювання вуглецю, що розташований на об'єкті зі збору відходів у Цюриху, Швейцарія.

Завод, який відкрився 31 травня, є першим комерційним підприємством такого типу. Через 20 років, як вважає «Climeworks», світу знадобляться сотні тисяч таких установок.

Щоб мати можливість утримувати глобальну температуру від підвищення більш ніж на два градуси за Цельсієм (межа, встановлена Паризькою угодою), цілком імовірно, що переходу до економіки з низьким рівнем викидів вуглецю буде недостатньо.

«При поточному рівні викидів у нас насправді залишилося менше 20 років, щоб мати хороші шанси обмежити викиди», – говорить Кріс Філд, директор Стенфордського Інституту із захисту навколишнього середовища та співавтор недавньої статті, в якій обговорюється зниження вмісту вуглецю в повітрі.

«Таким чином, це становить велику проблему – зробити це просто за рахунок скорочення викидів від енергетики, транспорту й сільського господарства. Для досягнення мети потрібно, ймовірно, також видаляти вуглець – шляхом посадки більшої кількості лісів або ж шляхом більш передових технологій, як-от уловлювання вуглецю».

На території муніципального заводу зі спалювання відходів у Цюриху «Climeworks» установили свою станцію уловлювання вуглецю, яка складається з трьох вантажних контейнерів, з'єднаних із шістьма вуглецевими колекторами. Вентилятори тягнуть навколишнє повітря в колектори, де губчастий фільтр вбирає вуглекислий газ.

Для повного насичення фільтра потрібно дві чи три години, і потім настає друга стадія: коробка закривається, а колектор нагрівається до 100 °C – цей процес вивільняє CO2 в чистій формі, який можна продати, переробити в інші продукти або утилізувати під землею.

Отриманий CO2 не пропаде. Клієнтом першого заводу компанії є сусідня теплиця, в якій використовується CO2 для вирощування помідорів та огірків.

Схема заводу

Теплиці – не єдині об'єкти, які можуть використовувати CO2. «Climeworks» також веде переговори з компаніями-виробниками напоїв, які використовують CO2 в газованій воді, особливо розташованими недалеко від виробничих районів, щоб зменшити вартість доставки.

Також не забуваємо про вуглецево-нейтральне паливо. Автомобільна та харчова промисловість можуть отримати вигоду, співпрацюючи з такими станціями зі збору вуглекислого газу.

Механізація заводу

У своїй заяві керуючий директор і співзасновник компанії Крістоф Гебальд сказав: «Великомасштабні технології негативних викидів мають вирішальне значення, якщо на світовому рівні ми ставимо перед собою завдання опуститися нижче двох градусів за Цельсієм».

У зазначених випадках уловлений CO2 в підсумку буде випущений назад в атмосферу. Але компанія також планує використовувати CO2 для виробництва продуктів, що нейтралізують вуглець.

Використовуючи відновлювану енергію, можна виділити воду (яка утворюється як побічний продукт процесу) для створення водню і потім об'єднати його з діоксидом вуглецю в різних процесах для створення пластмас (наприклад, для перероблених кросівок) або палива.

У підсумку компанія хоче продавати свою здатність видаляти вуглекислий газ з атмосфери і зберігати його під землею і вважає, що ринок може бути готовий заплатити за це набагато раніше, ніж очікувалося спочатку. МГЕЗК, міжурядова група експертів зі зміни клімату, підрахувала, що через 20-30 років світу необхідно буде видаляти з атмосфери в середньому по 10 млрд тонн CO2 на рік.

 

http://www.climateinfo.org.ua/content/pershii-u-sviti-komertsiinii-zavod-z-utilizatsij-so2-vidkrivaetsya-v-tsyurikhu

Related articles: