НОВИНИ БIОЕНЕРГЕТИКИ

Успіх Хмельницького у сфері енергофективності та «чистої» енергетики – результат синергії зусиль міської влади, Держенергоефективності та USAID 24.02.2018

Міський голова м. Хмельницького Олександр Симчишин, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та керівник Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (http://www.merp.org.ua) Діана Корсакайте презентували понад 40 журналістам з різних регіонів країни досягнення Хмельницького на шляху до енергоефективності та переходу на «чисту» енергію.

«Консолідація зусиль Уряду, місцевої влади, бізнесу, громад та міжнародних партнерів у сфері енергоефективності дає відчутний результат на користь як всієї країни, так і кожного міста. Наприклад, у 2014 р. населення, бюджетна сфера та ТКЕ спожили 24 млрд м3 газу, а у 2017 р. – 18 млрд м3 газу. Різниця складає 6 млрд м3 газу. Це заощаджені 1,2 млрд євро у рік. Натомість, кошти бюджету та українського бізнесу були інвестовані у проекти з енергозбереження та виробництва тепла з альтернативних видів палива. Тепер ми взяли курс на зменшення споживання газу на 5 млрд м3 у рік до 2022 року», - повідомив С. Савчук та додав, що досягненню мети сприятиме активність місцевої влади, а місто Хмельницький (http://www.khmelnytsky.com) – взірець для наслідування. 

Як повідомив Олександр Симчишин, у співпраці з USAID розроблено План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2025 року. Важливо, що документ не декларативний, а вміщує в собі чіткі заходи, частина з яких вже виконується. Зокрема, працюють котельні на твердому паливі загальною потужністю 16 МВт, що дає можливість мати нижчий тариф на теплову енергію у місті. Також, встановлено біогазову установку на полігоні твердих побутових відходів.

Крім цього, місто має низку успішно впроваджених проектів з термомодернізації бюджетних установ та житлових будинків, облаштування багатоповерхівок приладами обліку тепла.

Також міською владоюі прийнято програму з відшкодування 10% від загальної вартості робіт зі встановлення сонячних електростанцій у приватних домогосподарствах.

«Ми були одними з перших, хто підписав із Держенергоефективності чотири Меморандуми про співпрацю щодо розвитку відновлюваної енергетики, впровадження енергосервісу та енергоменеджменту у бюджетній сфері, а також підтримки «теплих кредитів». Переконавшись в ефективності механізму співфінансування заходів, ми удосконалили міську програму і цьогоріч відшкодовуватимемо 50% суми «теплого кредиту» для ОСББ», - зауважив. О. Симчишин.

«Завдяки розробленим спільно з Держенергоефективності законодавчим змінам в Україні запрацював енергосервіс у бюджетній сфері. Як тільки ми запровадили ще й модуль для проведення ЕСКО-тендерів через Систему електронних публічних закупівель PROZORRO (https://prozorro.gov.ua), за кілька місяців маємо вже понад 300 оголошених аукціонів, з яких 162 тендери завершено. Зокрема, у Хмельницькому проведено 5 ЕСКО-тендерів, за якими планується встановити ІТП із системою погодного регулювання і онлайн-диспетчеризацією у 5 міських школах, що дозволить зекономити близько 21,5% теплової енергії», - розповів С. Савчук.

Про результати тісної роботи Проекту USAID та Хмельницької міської ради розповіла Діана Корсакайте, відзначивши: «Енергоефективні та «зелені» проекти дозволять Хмельницькому не тільки скоротити свої витрати на енергоресурси, а й активно використовувати альтернативні джерела енергії та значно зменшити обсяг викидів СО2 в атмосферу. Крім того, зекономлені кошти місто зможе направити на подальшу модернізацію об'єктів міської інфраструктури, а також на важливі для суспільства соціальні проекти».

Довідково:

Прес-конференція відбулася у рамках інформаційного марафону «Енергоефективність та відновлювана енергетика на користь громадам. Успішні історії міста Хмельницького», організованого Проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», Держенергоефективності та Українським освітнім центром реформ (http://cure.org.ua).

 

http://saee.gov.ua/uk/news/2212

Related articles: