GENERAL NEWS

ЕНЕРГЕТИЧНЕ СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО В УКРАЇНІ: АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ШЛЯХ ДО АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ 01.09.2017

Використовуючи втричі більше енергії на одиницю ВВП, порівняно з середніми показниками в країнах ОЕСР, Україна є лідером зі споживання електроенергії. А наявність вкрай обмежених вітчизняних викопних енергоносіїв призводить до необхідності задовольняти власні значні енергетичні потреби за рахунок іноземних енергопостачальників. Для зменшення цієї залежності, Україні необхідно вжити наступні заходи: скоротити енергоспоживання та дослідити можливості використання альтернативних джерел енергії.

Однією з найперспективніших альтернатив одержання енергії в Україні є енергія біомаси. Біомаса дозволяє отримати відновлювальну форму енергії завдяки спалюванню органічних матеріалів (рослин), які можна ефективно використовувати в якості альтернативного джерела опалення. Однак, частка біомаси в загальному постачанні первинної енергії в Україні становить лише 1,6 %, тоді як має потенціал до забезпечення близько 7-9% енергетичних потреб країни.

Важливо

  • Україна має на меті досягти показника 11% у використанні відновлюваних джерел енергії у валовому кінцевому обсязі енергоспоживання до 2020 року, у порівнянні з показником 2016 року, який складав менше 3%.
  • Біоенергетика має стати основним джерелом відновлюваної енергії, та, як очікується, становитиме близько 85% відновлюваних джерел енергії в системі опалення.

Незважаючи на численні заходи, реалізовані впродовж останніх років, для забезпечення законодавчої бази та різноманітних ініціатив в галузі використання відновлюваних джерел енергії, використання біомаси в Україні все ще перебуває на початковому етапі.

Які джерела біомаси існують для України?

  1. Біомаса з продукції лісництва (дерев)? Лише близько 1% загального лісогосподарського фонду збирається в якості врожаю - це означає, що наразі лісова промисловість є відносно невеликою. Основна частина деревної біомаси (деревна стружка, обрізки) використовується безпосередньо деревообробними підприємствами та меблевою промисловістю, або гранулюється для експорту. В Україні лісова біомаса зосереджена переважно на півночі та заході країни, що передбачає надто високі транспортні витрати.
  2. Сільськогосподарська біомаса (залишки пшениці, кукурудзи, соняшнику або інших харчових культур)? Україна відома своїми багатими ґрунтами та, відповідно, вирощуванням сільськогосподарських культур. Таким чином, сільськогосподарська біомаса є не тільки широкодоступною по всій країні, а й дешевою, у порівнянні з попереднім джерелом. Однак існують різні види сільськогосподарської біомаси, які потребують різноманітних технологій збирання та спалювання. Відповідно, доцільно застосувати вибірковий підхід, хоча він може потребувати значних фінансових витрат.
  3. Енергетичні культури (рослини, що цілеспрямовано вирощуються для спалювання задля виробництва електроенергії або тепла). Це один з видів сільськогосподарської біомаси, який нещодавно був протестований проектом ПРООН-ГЕФ «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» у співпраці з Програмою малих грантів ГЕФ та місцевими НУО.

Докладно про енергетичні культури в Україні

Енергетичні культури вирощуються у великих кількостях з метою виробництва енергії. Вони потребують менше технічного обслуговування та ресурсів, вони дешевші та більш стійкі до виробництва, а також ідеально підходять для відновлення деградованих та непродуктивних земель.

Навесні 2016 року пілотні проекти були запущені у трьох регіонах України з різними кліматичними та ґрунтовими характеристиками: на Закарпатті (на крайньому заході країни), в Івано-Франківській (західна Україна) та Полтавській (центральна Україна) областях. Одна з найбільш поширених енергетичних культур - енергетична верба - була посаджена на трьох експериментальних ділянках площею 5 гектарів кожна, а саме: на приватних землях у даних трьох регіонах.

Мета полягала в тому, щоб сприяти комерційному вирощуванню верби серед місцевих фермерів та власників землі, а також продемонструвати використання даних енергетичних культур на опалювальних підприємствах для виробництва тепла й гарячої води.

Було посаджено понад 310 000 саджанців енергетичної верби шведської селекції, за якої корені верби ростуть з так званих кореневищ. Після першого вегетаційного сезону було зібрано 11,76 тон сухої речовини на гектар. Верби були зрізані до 10 см над землею для стимулювання росту декількох стовбурів наступного сезону.

Однією з проблем є те, що вирощування та виробництво енергії з сільськогосподарських культур - це багаторічне завдання, оскільки врожай верби збирається лише через три-чотири роки. Окрім цього, місцеві фермери та землевласники у пілотних регіонах висловили сумніви щодо виробництва палива, а не продуктів харчування. Проте пілотний проект забезпечив переконливі докази щодо даної концепції. Сприяючи використанню біомаси у громадських будівлях, проект фактично створив попит на енергетичну вербу. Нові розсадники енергетичної рослини мають першу очевидну комерційну мету: забезпечити надійне постачання сировини для громадських будівель, в яких встановлені котли, що працюють на біомасі.

У даному Проекті бере участь низка місцевих громад, починаючи від посадки, прополки, контролю росту та збору врожаю. Вони також допомагають підвищити рівень обізнаності серед інших громад щодо переваг використання біомаси.

Одному фермеру з Івано-Франківська не потрібно було чекати першого врожаю для того, щоб переконатись у перевагах біомаси. Він посадив енергетичну вербу на ділянці власної землі площею понад 21 гектара. Його новий бізнес з постачання біомаси також забезпечив дешеве паливо для власної садиби.

«Я просто проаналізував витрати/вигоди та дізнався про якість цього палива. Саме так я вирішив вкладати кошти в енергозбереження та посадив свій власний вербовий розсадник», - сказав Богдан Власій, 48-річний власник фермерського бізнесу в с. Помонята Івано-Франківської області.

Взаємовигідне рішення для захисту планети та забезпечення доходів

Енергія, вироблена з енергетичної верби, вважається вуглецево-нейтральною, оскільки кількість вуглецю, що виділяється під час спалювання, відповідає кількості вуглецю, що поглинається культурою під час зростання. Енергетична верба росте дуже швидко, в середньому на 1,5 м за рік. Вона може сягати понад 8 м; врожай збирається кожні три-чотири роки. П’ять гектарів насаджень (стандартна ділянка) можуть поглинути більше 1000 тон СО2 впродовж трьох років та забезпечити близько 35-75 тон сухої речовини на рік для виробництва, в середньому, 925 ГДж енергії, що дорівнює 25 800 м3 природного газу.

У той же час опале листя та вербові корені допомагають збагатити ґрунт мінералами та поживними речовинами. Вкорінені гілки ефективно захищають верхній шар ґрунту від ерозії та зсувів.

Енергетична верба, як і інші енергетичні культури, може вирощуватися на схилах, деградованих землях, запобігаючи подальшій деградації та сприяючи довгостроковому відновленню. Більш масштабне збирання біомаси дозволить зберегти ліси та відновити деградовані землі, а також забезпечить дешевшу та більш екологічну альтернативу природному газу.

Біомаса є не лише відносно екологічно безпечною; виробництво енергії з використанням біомаси з енергетичної верби є засобом для підвищення рівня життя в сільській місцевості в Україні, де, як правило, поширена бідність.

Як показав пілотний проект, фермери можуть вирощувати енергетичну вербу на місцевому рівні з мінімальними інвестиціями та досягати гідної прибутковості. Після збору, вербу не потрібно пересаджувати - вона може регенерувати принаймні 25 років за умови належного догляду, забезпечуючи фермерів врожаєм з дешевої та невибагливої культури. Протягом п’яти місяців початкового впровадження Проекту було створено 95 тимчасових робочих місць для членів місцевої громади, що демонструє потенціал цього бізнесу у секторі зелених робочих місць.

Майбутнє біомаси в Україні

У 2017 році очікується, що врожай з трьох створених вербових розсадників складатиме 56 тон на гектар (га) або близько 280 тон на одну маточну плантацію у 5 га, тобто дорівнюватиме 1,070,89 Гкалорій (Гкал) енергії, і допоможе уникнути 180 т CO2 у відповідному еквіваленті.

Три пілотні проекти, впроваджувані ПРООН, продемонстрували можливості для вирощування енергетичних культур та зробили цінний внесок у розробку «Регіональних програм з біомаси» - середніх та довгострокових документів регіональної енергетичної політики в пілотних регіонах.

На національному рівні пілотні проекти продемонстрували, що насадження біомаси є реалістичним та доцільним процесом, який варто підтримувати, він може бути розширений на комерційному рівні та відігравати потенційно важливу роль й сприяти забезпеченню енергетичних та опалювальних потреб України.

Наразі у кожному пілотному регіоні є додаткові 20 000 га для вирощування енергетичної верби. Місцева влада та фермери повинні вирішити, чи стане енергетичне сільське господарство сталою альтернативою традиційним видам палива та сільськогосподарській практиці. ПРООН продовжуватиме підтримувати зелені ініціативи та практики задля демонстрації альтернатив та можливостей для України на шляху до більш зеленого, чистого та енергетично незалежного майбутнього.

 

Related articles: