GENERAL NEWS

Результати аналізу проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку торгівлі біологічними видами палива» 16.07.2018

Експертами проекту ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» було розглянуто проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку торгівлі біологічними видами палива», підготовленого Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України й спрямованого на розв’язання поточних проблем на ринку біопалива України.

У ході аналізу вдалося встановити наступне:

- незбалансованість попиту і пропозиції на ринку біопалива. Зокрема, у проекті Закону пропонується запровадження обов’язкової торгівлі твердим біопаливом для деяких категорій його виробників і споживачів через систему електронної торгівлі. При цьому, позитивним моментом є той факт, що запровадження такого обов’язку є поступовим, зокрема, через збільшення обов’язкових відсотків торгівлі від 20 до 100% річного обсягу споживання або виробництва твердого біопалива. Окрім цього, положення законопроекту також акцентують увагу на тому, що для деяких суб’єктів господарювання передбачена можливість як виняток не дотримуватися обов’язку торгівлі через електронну систему, зокрема, якщо споживач самостійно здійснює виробництво твердого біопалива та у разі відсутності можливості здійснення закупівлі необхідного обсягу твердого біопалива відповідного виду чи його частини через об’єктивні причини або економічно вигідніше здійснити закупівлю біопалива іншими способами, що передбачені законодавством, а не через систему електронної торгівлі.

- Законопроектом пропонується вирішити проблему якості біопалива. Зокрема, запропоновано положення про те, що все біопаливо, торгівля яким здійснюватиметься через систему, повинно відповідати класам якості (згідно з вимогами до якості біопалива), які будуть затверджені уповноваженим органом. Відповідно, це положення уніфікує вимоги до якості біопалива, торгівля яким здійснюватиметься через систему електронної торгівлі. У подальшому, зі збільшенням обсягів торгівлі біопаливом у цій системі, зазначені класи якості здатні охопити значну частину ринку біопалива.

- Проект Закону спрямований на вирішення проблеми надійності постачання біопалива. Зокрема, передбачається можливість встановлення для учасників системи електронної торгівлі біопаливом вимог, які пов’язані із забезпеченням виконання зобов’язань. Експерти проекту ПРООН/ГЕФ вважають, що це положення дасть змогу ефективно організувати торгівлю біопаливом у системі електронної торгівлі біопаливом через встановлення різних, диференційованих вимог до учасників торгівлі (фактично встановлення категорій учасників – від менш надійних до найбільш надійних), що у свою чергу дасть змогу їх контрагентам оцінювати надійність потенційного постачальника чи покупця біопалива.

 

За результатами проведеного огляду, експертами проекту ПРООН/ГЕФ пропонується підтримати прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку торгівлі біологічними видами палива».

Більше інформації за посиланням.

Фото: ПРООН в Україні

 

Додаткова інформація:

Мета проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку торгівлі біологічними видами палива» - створення в Україні ринкового інструменту для торгівлі біопаливом – системи електронної торгівлі біопаливом. 

Проектом Закону передбачається:

- внесення нового розділу до Закону України «Про альтернативні види палива», та передбачення основних положень щодо створення і функціонування електронної системи торгівлі біопаливом;

- внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, та передбачення штрафів на недотримання обов’язків щодо торгівлі у системі електронної торгівлі біопаливом;

- внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та встановлення обов’язку для замовників публічних закупівель здійснювати закупівлю твердого біопалива через систему електронної торгівлі біопаливом.

Related articles: